fbpx

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O MELISIE I RUMIANKU

9 lipca 2018 | Blog, HEALTH,

Obecnie żyjemy w ciągłym pędzie. Mimo, że nasza świadomość dotycząca zdrowia wzrasta, to brakuje nam czasu, by zadbać o siebie. Zanieczyszczone środowisko, zła dieta, pośpiech i nadmiar obowiązków generują stres. A o tym, jak szkodliwy jest dla naszego organizmu, chyba nie trzeba pisać.

Dlaczego w Polsce nadużywamy suplementów diety?

Kiedyś myślałam, że już nikt nie wierzy w moc kolorowych pudełeczek pełnych suplementów diety. Podczas pracy w aptece, zobaczyłam na własne oczy, że byłam w błędzie. Polacy kupują – nie przesadzę, jeśli napiszę – tony suplementów dziennie. Jesteśmy atakowani agresywnymi reklamami, obiecującymi poprawę jakości życia i zdrowia po połknięciu małej tabletki raz dziennie. Niestety, to tak nie działa. Jako farmaceutka czuję odpowiedzialność, by uświadamiać, że suplementy często są zupełnie niepotrzebne. Jak wiele osób stosuje magnez, nie sprawdzając, odpowiednim badaniem laboratoryjnym, czy w ogóle ma jego niedobór? Uwierzcie mi – zdecydowana większość! Dlaczego tak jest? Być może dlatego, że łatwiej połknąć tabletkę, niż zjeść coś wartościowego? Łatwiej nie znaczy lepiej! Warto zadbać o zdrowie odpowiednią dietą, a już w krótkim czasie nasz organizm podziękuje nam za to ze zdwojoną siłą.

Warto zastosować zioła w diecie!

Jednym ze sposobów by odżywić organizm potrzebnymi witaminami i minerałami, a także innymi cennymi substancjami jest zastosowanie w diecie ziół. Naturalne składniki charakteryzują się dużo lepszą przyswajalnością, niż syntetyczne, chemiczne związki. Aby ukoić zszargane nerwy i zredukować ciągły stres, zamiast sięgać po suplementy, możemy zaczerpnąć sił z natury. Melisa i rumianek to idealne rośliny, jakie mogą nam w tym pomóc. Jeśli chcesz poznać ich właściwości i dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z ich wspólnego zastosowania, zachęcam do lektury!

Melisa lekarska – właściwości

Melisa lekarska najbardziej znana jest z działania łagodzącego stres i ułatwiającego zasypianie. Tradycyjnie stosowana jest też przeciwskurczowo, wiatropędnie oraz napotnie. Najnowsze badania wykazują, że ma ona dużo więcej cennych działań jak na przykład łagodzenie negatywnego nastroju i poprawa koncentracji. Udowodniono, że podnosi zdolność koncentracji i logicznego myślenia. Olejek stosowany w aromaterapii ma łagodne działanie antydepresyjne. Melisa może okazać się pomocna w wielu poważnych chorobach. Jak pokazują badania naukowe, korzystne jest spożywanie melisy w umiarkowanej i łagodnej postaci choroby Alzheimera. Olejek eteryczny może być stosowany zewnętrznie do nacierania w chorobach reumatycznych i bólu migrenowym. Wyciąg z liści melisy jest skuteczny w łagodzeniu napięciowego bólu głowy, spowodowanego ciągłym stresem. Ponadto melisa wykazuje działanie zapobiegające rozwojowi nowotworów i jest zalecana osobom zmagającym się z tą ciężką chorobą. Jedną z przyczyn chorób cywilizacyjnych (np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy otyłości) są wolne rodniki, które wywołują tak zwany stres oksydacyjny. Komórki organizmu poddane długotrwałemu działaniu takiego stresu przestają funkcjonować prawidłowo, a ich struktury ulegają zniszczeniu. Na działanie wolnych rodników narażeni jesteśmy każdego dnia, dlatego należy pamiętać o przyjmowaniu wraz z dietą odpowiednich dawek antyoksydantów. Melisa ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, a także antyoksydacyjne. Jest więc skuteczna w zwalczaniu wolnych rodników. Co ciekawe, skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi, a zwiększa ilość glutationu, który bezpośrednio walczy ze stresem oksydacyjnym. Można więc powiedzieć, że spożywanie ekstraktu z liści melisy pomaga zachować balans psychiczny oraz chroni przed chorobami metabolicznymi, wynikającymi ze zmian środowiska i niezdrowego stylu życia.

Rumianek pospolity – właściwości

Kolejna roślina, o której koniecznie warto wspomnieć to rumianek, znany głównie z właściwości łagodzących problemy przewodu pokarmowego. To prawda, oprócz działania rozkurczowego wykazuje też właściwości przeciwwrzodowe oraz hepatoprotekcyjne. Ma też szereg działań, o których nie wszyscy wiedzą. Jest skuteczny w zapobieganiu osteoporozie, wspomaga działanie systemu immunologicznego, a zastosowany zewnętrznie działa przeciwświądowo. Ponadto ma właściwości antyalergiczne (chyba, że u kogoś występuje uczulenie na rumianek bądź zioła z rodziny Astrowatych Asteraceae – wtedy jest przeciwwskazany).Odkryciem jest też jego działanie anksjolityczne, czyli obniżające lęk. Jeśli dołożymy do tego działanie antyoksydacyjne, uspokajające oraz łagodzące stres, okazuje się, że rumianek jest kolejnym świetnym ziołowym remedium, pomagającym zachować równowagę psychiczną i fizyczną.

Korzyści wynikające z łącznego stosowania melisy i rumianku

Dlaczego więc korzystne jest przyjmowanie melisy i rumianku razem? Przede wszystkim dlatego, że obie rośliny potęgują swoje właściwości antystresowe i uspokajające. Można powiedzieć, że działają ze zdwojoną siłą, skuteczniej i szybciej niż w pojedynkę. Przy tym uzupełniają się w innych obszarach, oba korzystnie wpływają na trawienie, mają właściwości antyoksydacyjne, co jestniezwykle cenne w walce z wolnymi rodnikami. Produkty linii Chias Functional w wersji Harmony oparte są na melisie i rumianku, co pokazuje, z jaką starannością dobierane są ich składy.

Bibliografia:

  1. David O. Kennedy et all, Attenuation of Laboratory-Induced Stress in Humans After Acute Administration of Melissa officinalis (Lemon Balm), Psychosom Med. 2004 Jul-Aug;66(4):607-13
  2. Moradkhani H. et all, Melissa officinalis L., a valuable medicine plant: A review 1, Journal of Medicinal Plants Research 2010 Dec Vol. 4(25), pp. 2753-2759
  3. Ompal Singh, at all, Chamomile (Matricaria chamomilla L.): An overview, Pharmacogn Rev. 2011 Jan-Jun; 5(9): 82–95.
  4. Kesmati M, Abbasi Zadeh Z, Mofhaddam HF. Study of benzodiazepine like effects of Matricaria recutita on morphine withdrawal syndrome in adult male rats. Pak J Med Sci. 2008;24:735–9.

Amelia Łodygowska Lodygowska

Szczęśliwa mama, żona i farmaceutka, która zamiast leków woli proponować pacjentom zdrowy styl życia. Jej pasją jest ziołolecznictwo. Marzy, aby w Polsce zamiast suplementów diety ludzie sięgali po sprawdzone, ziołowe receptury. Wierzy, że "zdrowie jest w naturze, wystarczy po nie sięgnąć". W czasie wolnym, którego ma niewiele, lubi podróżować, chodzić na koncerty, oglądać dobre kino i tańczyć.